Hogyan ültessünk karalábét
Egészséges, kalóriaszegény és különlegessé teszi a leveseket, és hidegtálakat is. A praktikus tanácsoknak köszönhetően akár saját kertjében is különösebb erőfeszítés nélkül termesztheti. Útmutatónk elárulja, hogyan lehet karalábét termeszteni, mikor ültessük és mire kell figyelni.
Ennek a látszólag nem feltűnő, zöldségnek a gondozása nem nehéz. Karalábét termeszthet a kertben, az erkélyen, de akár melegágyban, vagy fóliasátorban is. A Karalábé palántákat mini üvegházban is lehet nevelni.
Ha teljesen kezdő, javasoljuk először tanulmányozza át az otthoni zöldségtermesztésre vonatkozó részletes útmutatót.
Karalábé termesztése – mire kell figyelni
- A karalábét általában április közepétől májusig ültetheti (fajtától függően).
- A nagyobb karalábé nem garantálja a minőségre. Általában a kisebb karalábé finomabb.
- A Karalábé közepesen nehéz, humuszban gazdag talajban fejlődik a legjobban.
- A karalábé trágyázásához trágyát, valamint komposztot használhat.
- Ne felejtse el a növényeket rendszeresen öntözni. A karalábé nem szereti az aszályt és a hideget.
- Legyen óvatos a fehér karalábé fajták termesztése esetén - ha túlzásba viszi az öntözést, a gumók repedezni kezdhetnek.
Karalábé fajtaválasztás
A kertekben leggyakrabban az említett zöldségfélék két fajtája létezik, mégpedig a kék karalábé (külsőleg lila) és a fehér karalábé (külsőleg világoszöld). A karalábé ültetésénél három fő fajtát ismerünk - korai, nyári és késői.
A karalábé korai fajtái
Ha a karalábé korai fajtáját választja, akkor már februárban elvetheti magját. Az ilyen karalábé vegetációs időszakának hossza 80-100 nap.
A karalábé korai fehér fajtájának kiválasztásakor figyelembe kell venni a 90-110 napos tenyésztési időszakot, április közepén ültetheti őket.
Tippünk: Ültetés után a korai fajtákat fedje le nem szőtt anyaggal. Ez védelmet biztosít a különféle kártevők ellen, növeli az általános hőmérsékletet és csökkenti a víz párolgását.
Nyári kalerab fajták
A nyári karalábéfajták esetében a magokat márciusban vagy áprilisban ültetik el. A tenyészidőszak hossza 100-140 nap.
Ha a nyári betakarítást részesíti előnyben, válasszon kék karalábét (a korai fehér karalábfajták nem bírják a magasabb nyári hőmérsékletet). A vegetáció hossza 110 nap, május első felében ültethető.
A karalábé késői fajtái
A késői fajták tenyészidőszaka 130-170 nap. Az ilyen karalábé magjait április / május között ültetheti. Őszi betakarítás esetén is választhatunk korai fajtákat, ezeket augusztus közepén ültethetjük el.
Hogyan ültessünk karalábét a kertben
- Napos helyet válasszunk jó vízelvezetésű talajjal. A talajt érdemes előkészíteni ősszel műtrágyázással.
- A karalábé magjait csoportosan (2-3 mag) ültetjük a talajba egymástól 10-15 centiméter távolságra. Hagyjon 30-40 centiméter távolságot az egyes sorok között, amelyekbe a karalábé magokat helyezi. Kézi vetőgéppel is ültetheti a magokat a virágágyásba vagy a fóliasátorba.
- A gyors és helyes vetéshez használjon vetőlecet.
- A karalábé magjait meg kell locsolni vízzel. Ne felejtse el rendszeresen öntözni. Nagyon fontos, hogy közben a talaj ne száradjon ki, mert akkor a gumók megfásulnak, vagy megrepedeznek (a repedés az egyszer nagy víz mennyiségtől keletkezhet)
- A karalábé korai fajtáit a levelekkel együtt gyűjtheti be, amikor a gumó átmérője eléri legalább az 5 centimétert. A félkorai és késői fajtákat, levelek nélkül gyűjtsük be.
Hogyan ültessünk karalábét cserépbe
- Szüksége lesz egy legalább 30 centiméter mély és széles virágcserepet, melyet helyezzen olyan helyre, ahol éri a napfény.
- Az elültetett magvakat a kerti ültetéshez hasonlóan csomókban (2-3 mag) ültetjük a talajba.
- Az elvetett karalábé magokat öntözzük meg vízzel, és ügyeljünk a rendszeres öntözésre. A begyűjtést akkor kezdheti el, ha a gumó átmérője legalább 5 centiméter.
Karalábé begyűjtése és tárolása
A karalábé gumókat általában fokozatosan gyűjtjük be. A karalábét a levelekkel együtt szeretné tárolni? Ilyen esetben fontos a gumókat gyorsan lehűteni, hogy a levelek ne hervadjanak el. Ez a korai fajtákra érvényes. A félkorai (nyári) és késői fajtákat levelek nélkül gyűjtjük be.
A karalábét tárolása előtt alaposan tisztítsa meg, és helyezze ládába sötét és hűvös helyre, ideális esetben a pincébe. Tárolja 0-2 Celsius-fok hőmérsékleten és körülbelül 90%-os páratartalom mellett. Ha már a hűtőben van, tegyük zárható zacskóba vagy edénybe.
A karalábé hatásai
- Kiváló forrása a B-vitaminoknak, C-vitaminnak, káliumnak és vasnak
- segít megelőzni a fertőzéseket
- rostot tartalmaz
- fogyasztása pozitív hatással van a bél mikrobiómára
- csökkenti a vérnyomást